Projekt - Na skupni poti
Na skupni poti
Podkrep 16.9: Podpora za diverzifikacijo kmetijskih dejavnosti v dejavnosti v zvezi z zdravstvenim varstvom, socialnim vključevanjem, kmetijstvom, ki ga podpira skupnost, ter izobraževanjem o okolju in hrani
Zavod Mozaik dobrot je z svojim poslanstvom in vizijo usmerjen v vključevanje težje zaposljivih oseb na trg dela. Nudimo namreč zaposlitvene možnosti osebam z znižano delovno storilnostjo. Zanje imamo izoblikovan delovni program znotraj katerega so učinkoviti in znotraj katerega imajo možnosti razvoja. Postopki dela ki jih uporabljamo se razlikujejo od postopkov velikih podjetij, kjer je v ospredju masovna proizvodnja, z namenom dosege čim večjega zaslužka v čim krajšem času, ne oziraje se na: naravne danosti in človeške komponente. Znotraj našega delovanja spodbujamo proizvodnjo in potrošnjo, ki prispevata k zmanjšanju onesnaževanja okolja, ter spodbujamo razvoj in uporabo tehnologij, ki preprečujejo, odpravljajo ali zmanjšujejo obremenjevanje okolja.
Preko projekta
NA SKUPNI POTI se želimo z to miselnostjo povezat z sodelujočimi partnerji, ter z njimi pridobivati nove izkušnje na področju usposabljanja in zaposlovanja invalidov, medgeneracijskega sodelovanja, ter iskanja novih možnosti razvoja že obstoječih dejavnosti.
Pri iskanju partnerstva smo se zato usmerili v iskanje kmetij z podobno miselnostjo, z podobnimi načeli delovanja ter primerljivim pogledom na metode in tehnike dela z temeljnimi človeškimi dobrinami. Kot primerno za partnerstvo smo se odločili za sodelovanje z kmetijo Frešer ter kmetijo Krajnčič. Z izoblikovanjem partnerstva s kmetijo Frešer in kmetijo Krajnčič želimo, da se naša znanja in izkušnje povežejo, se ohranijo že utečeni vzorci delovanja, ter se nadgradijo z novimi dodatnimi aktivnostmi. Tako želimo omogočili invalidom zaposlenim v naši ustanovi pridobivanje novih delovnih znanj in izkušenj. Invalidi bodo tako imeli možnost pridobiti nova znanja, izkušnje in spretnosti znotraj svoje poklicne kariere. Pridobili bodo znanja, katera jim ne bodo koristila le znotraj delovnega procesa, ampak tudi v ožjem in širšem življenjskem okolju. Kot osrednji cilj projekta želimo, da kmetiji pridobita teoretična znanja iz področja socialnega in invalidskega varstva, ter praktične izkušnje dela z invalidi. Ob realizaciji vseh načrtovanih projektnih aktivnosti pa želimo doseči končen cilj, in sicer: da kmetiji prepoznata sodelovanje v projektu kot priložnost za nadgradnjo svojega programa, ter izvedene aktivnosti prepoznata kot priložnost dodatnega vira zaslužka po zaključku projekta. Ob zaključku projekta bomo tako identificirali pozitivne in negativne vidike projekta, ter preučili možnosti aplikacije projektnih aktivnosti z namenom razvoja kmetije v prihodnje.
Aktivnosti
Organizirali bomo delavnice za starejše (Dom Dr. Jožeta Potrča Poljčane).
Za kvalitetno življenje starostnikov je pomembno, da človek svojo starost sprejme, se z njo sprijazni, hkrati pa da kljub starosti ostane srečen in aktiven v družbi mladih in srednje mladih ljudi. Starejši bodo preko delavnic imeli neposredno možnost in priložnost podeliti svoja znanja in izkušnje srednji generaciji.
Organizirali bomo delavnice za otroke s posebnimi potrebami (OŠ Gustav Šilih).
Delavnice bodo usmerjene v izmenjavo izkušenj in spoznanj, druženje, učenje, ustvarjanje, ohranjanje in širjenje socialne mreže. Otroci bodo pri tem pridobili neposredno in konkretno izkušnjo sprejemanja medgeneracijskih razlik v družbi.
- Izvedli bomo poskusne aktivnosti na kmetiji iz področja invalidskega varstva. V aktivnosti bodo vključeni invalidi.
- Promocija projekta. Promocijo projekta bomo zagotovili z uporabo najmanj petih vrst različnih komunikacijskih sredstev.
- Evalvacija s strani zunanjega izvajalca.
- Nakup opreme in pripomočkov.